Our range of products include cupro nickel chequred plates, cupro nickel tube, cuni - cupro nickel 60/40 sheet and plate, cuni - cupro nickel 70/30 sheet and plate and cuni - cupro nickel 80/20 sheet and plate.
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | CUNI |
| Thickness | 5mm |
| Width | 600 mm |
| Packaging Type | Box |
| Material | Cupro Nickel |
| Shape | Square |
| Alloy | With Alloy |
| Surface Finishing | Polished |
₹ 1350 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Material | Cupro Nickel |
| Grade | 90/10 and 95/5 |
| Length | 3 Meters |
| Shape | ROUND |
| Surface Treatment | Polished |
| Brand | Technolloy Inc |
| Country of Origin | Made in India |
|
Cupro Nickel Rods For 95/5
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | CU6040 |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Length | 2000 mm |
| Usage/Application | Marine hardware |
| Grade | 60/40 |
| Thickness | 0.1 mm to 100 mm |
| Width | 10 mm to 2500 mm |
Cupro Nickel 60/40 Sheet and Plate provides good corrosion resistance and strength, suitable for marine and heat exchanger applications. Available in thicknesses from 0.1 mm to 100 mm and widths up to 2500 mm, priced at Rs 500 per kg. Ideal for industrial and architectural uses.
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | CuNi 70/30 |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Usage/Application | Marine hardware |
| Grade | 70/30 |
| Thickness | 0.1 mm to 100 mm |
| Width | 10 mm to 2500 mm |
Cupro Nickel 70/30 Sheet and Plate delivers excellent resistance to corrosion, stress corrosion cracking, and biofouling. Supplied in thicknesses from 0.1 mm to 100 mm and widths up to 2500 mm, priced at Rs 500 per kg. Ideal for marine and chemical processing industries.
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Purity | 80/20 |
| Product Grade | Nickel Metal |
| Form | Plate |
| Usage/Application | condenser and heat exchanger plates |
| Grade | (Cu-Ni 80/20 |
| Thickness | 0.1 mm to 100 mm |
| Width | 10 mm to 2500 mm |
Jayesh Jugraj Doshi (CEO)
Technolloy Inc
Ground Floor, B-19,B, Sarvoday, Nagar Prem, Kumar Sharma Marg Girgaon, Panjarpole, Madhav Baug
Mumbai - 400004, Maharashtra, India