Manufacturer of a wide range of products which include titanium grade 1 fastners, inconel 800 fasteners, stainless steel eye bolt, stainless steel hex bolt, hastelloy nut bolt and stainless steel nut bolt.
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Fastener Type | Hex Bolt |
| Length | 5 mm to 300 mm |
| Grade | Grade 1 |
| Size | M3 to M56 |
| Finish | Polished |
| Head Style | Button Head |
| Category | Titanium Fasteners |
| Product Type | Hex Bolts |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Fastener Type | Nut |
| Grade | Inconel 800 |
| Diameter | 30 mm |
| Material Grade | 800 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Metric |
| Color | Silver |
| Material | Inconel |
| Pack Type | Box |
| Finish | Polished |
| Applications | Chemical Processing |
| Tensile Strength | 1000 Mpa |
| Elongation | 30% |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 2 - 4 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | Technolloy Inc |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | 304, 304L, 316, 316L, 321, 347, 310 etc |
| Shape | Hexagonal |
| Usage/Application | Industrial |
| Diameter | M10 (10 mm) |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | Technolloy Inc |
₹ 305 / Piece Get Latest Price
| Grade | B-2,B-3,C-4,C-22,G-30,C-276 |
| Brand | Technolloy Inc |
| Size | M6 To M64 |
| Material | Hastelloy |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Construction |
| Surface Finishing | Polished |
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polished |
| Shape | Hexagonal |
| Packaging Type | Box |
| Material | SS |
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Fastener Type | Bolt |
| Size | M3 to M56 / 3/16" to 2" |
| Diameter | 2 mm |
| Grade | K404 |
| Finish | Polished |
| Product Type | Monel BOLT |
| Coating | PTFE |
| Packaging | Box |
| Length | 3 mm to 200 mm |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 16 mm |
| Material Grade | 625 |
| Color | Silver |
| Material | Inconel |
| Finish | Polished |
| Pack Type | Box |
| Shape | Hex |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 16 mm |
| Grade | K404 |
| Surface Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Material | Monel |
| Shape | Hex |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 20 mm |
| Grade | K500 |
| Surface Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Material | Monel |
| Shape | Hex |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 8 mm |
| Grade | K400 |
| Surface Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Material | Monel |
| Shape | Hex |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Length | 5 mm to 300 mm |
| Size (Diameter x Length) | M10 x 100 mm |
| Grade | Grade 2 |
| Size | M3 to M56 |
| Head Type | Hex Head |
| Category | Titanium Fasteners |
| Product Type | Hex Bolts |
₹ 1800 / Kg Get Latest Price
| Length | 5 mm to 300 mm |
| Grade | Grade 3 |
| Size (Diameter x Length) | M10 x 50 mm |
| Size | M3 to M56 |
| Head Type | Hex Head |
| Category | Titanium Fasteners |
| Product Type | Hex Bolts |
₹ 1800 / Kg Get Latest Price
| Length | 5 mm to 300 mm |
| Size (Diameter x Length) | M10 x 100 mm |
| Grade | Grade 4 |
| Size | M3 to M56 |
| Head Type | Socket Head (Allen) |
| Usage/Application | Aerospace, chemical processing, marine engineering, power generation, oil & gas, applications demand |
| Product Type | Hex Bolts |
₹ 1800 / Kg Get Latest Price
| Fastener Type | Hex Bolt |
| Length | 20 mm |
| Grade | Grade 5 |
| Size | M3 to M56 |
| Finish | Polished |
| Head Style | Hex Head |
| Usage/Application | Aerospace, high-performance engineering, chemical processing, marine hardware, oil & gas, medical im |
| Product Type | Hex Bolts |
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | C276 |
| Diameter | M10 |
| Material | Hastelloy |
| Size | M10 to M100 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Product Type | Hastelloy Nut Bolt |
| Material Standard | ASTM B574 |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | 600 |
| Diameter | 2 mm |
| Size | 3 mm to 200 mm |
| Type | Inconel Fastners |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Coating | Self Finish |
| Standard | ASTM B166 |
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Fastener Type | Nut |
| Size | M3 to M56 / 3/16" to 2" |
| Thread Type | BSF |
| Diameter | 2 mm |
| Grade | K400 |
| Product Type | Monel NUT |
| Length Range | 3 mm to 200 mm |
| Material Standard | ASTM B164 |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 mm to 200 mm |
| Grade | 601 |
| Type | Inconel Fastners |
| Standard | ASTM B166 |
| Product Types | Hex Bolts, Hex Nuts |
| Diameter | 2 mm |
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Monel 400 |
| Size/Diameter | 10mm |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 2000 mm |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B164 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Glossy |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Grade | K400 |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | Inconel 625 |
| Diameter | 18 mm |
| Material Grade | 625 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Round |
| Thread Type | Metric |
| Color | Silver |
| Material | Inconel |
| Pack Type | Box |
| Finish | Polished |
| Elongation | 30% |
| Tensile Strength | 1240 MPa |
| Yield Strength | 690 MPa |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | All Standard Size |
| Material | Nickel Alloy |
| Brand | Technolloy Inc |
| Grade | Nickel Alloy |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 4 - 8 inch |
| Usage | Hardware Fitting |
| Diameter | 10 - 50 mm |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Technolloy Inc |
| Type Of Bolts | Round-head |
| Packaging Type | Box |
₹ 68 / Piece Get Latest Price
| Material | Galvanized Iron |
| Size | 3 - 6 inch |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 10 mm |
| Material | Super Duplex Steel |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | Technolloy Inc |
| Grade | 2205/2507 |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | 600 Deg F (316 Deg C) |
₹ 290 / Piece Get Latest Price
| Size | all standard |
| Material | CuNi |
| Brand | Technolloy |
| Quantity Per Pack | 50 |
| Grade | CuNi 90:10, CuNi 70:30 |
| Type | Hex Head, Round Head |
| Country of Origin | Made in India |
Our Cupro Nickel Fasteners have copper as their base metal with the largest individual content and nickel, whereby the zinc content is limited to 1%. These are very famous in industrial fields for reasons like high resistance to corrosion and rusting, easy hardening properties, hydrogen embrittlement, etc.Most Eminent Copper Nickel Fasteners Manufacturer, ASTM B151 Copper Nickel Fasteners Supplier, Copper Nickel 70/30 Fasteners, Cupro Nickel Alloy Nuts, Copper Nickel Bolts, Copper Nickel Washers, Cupro Nickel Screws, ASME SB152 Copper Alloy Anchor Fasteners Exporter in India
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 35 mm |
| Finish | Polished |
| Pack Type | Box |
| Grade | 800H |
| Shape | Hex |
| Material | Inconel |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 40 mm |
| Material | Inconel |
| Grade | 825 |
| Shape | Hex |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
| Pack Type | Box |
Jayesh Jugraj Doshi (CEO)
Technolloy Inc
Ground Floor, B-19,B, Sarvoday, Nagar Prem, Kumar Sharma Marg Girgaon, Panjarpole, Madhav Baug
Mumbai - 400004, Maharashtra, India