Our range of products include inconel 600 nut bolt, inconel 601 flanges, nickel alloy tube welded grade 201, nickel alloy tube seamless grade 200, titanium grade 4 seamless pipe and titanium grade 5 seamless pipe.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Fastener Type | Nut |
| Grade | Inconel 600 |
| Diameter | 16 mm |
| Material Grade | 600 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Round |
| Thread Type | Metric |
| Color | Silver |
| Material | Inconel |
| Pack Type | Box |
| Finish | Polished |
| Shape | Hex |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Slip On |
| Nominal Size | 1 in |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Inconel Grade | Inconel 601 |
| Standard | ANSI B16.5 |
| Facing | Flat Face |
| Size | 20 inch |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | 601 |
| Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Pack Type | Box |
| Shape | Round |
₹ 2200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Nickel 201 |
| Outer Diameter | 25.4 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Shape | Round |
| Material | pure nickel |
| Size | 1/8" NB to 30" NB |
| Grade | Grade 201 |
| Usage/Application | electronics, caustic alkali handling |
₹ 2200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Nickel 200 |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Wall Thickness | 0.7 mm |
| Shape | Round |
| Material | nickel |
| Size | 1/8" NB to 30" NB |
| Grade | Grade 200 |
| Usage/Application | Chemical and food processing |
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 25.4 mm |
| Schedule | SCH 10 |
| Wall Thickness | 0.5 mm to 50 mm |
| Outside Diameter | 6 mm to 500 mm |
| Product Type | Seamless |
| Grade | Grade 4 |
| Length Range | Up to 6000 mm |
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 25.4 mm |
| Schedule | SCH 10 |
| Wall Thickness | 0.3 mm to 50 mm |
| Outside Diameter | 6 mm OD to 914.4 mm OD |
| Product Type | Seamless |
| Grade | Grade 5 |
| Length Range | Up to 6000 mm |
₹ 2200 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Water Heater |
| Grade | Grade 205 |
| Shape | Round |
| Size | 1/8" NB to 30" NB |
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inches |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Grade | 80/20 |
| Product Type | Cupro Nickel Pipe and Tube |
| Material Standard | BS 2871 |
| Thickness | 0.15 mm to 1.50 mm |
Cupro Nickel 80/20 Pipe and Tube ensures reliable corrosion resistance in marine and industrial applications. Offered in sizes from 4 mm OD to 22 mm with wall thicknesses between 0.15 mm to 1.50 mm, priced at Rs 500 per kg. Ideal for heat exchangers, piping, and marine equipment.
₹ 1200 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 5 mm to 1200 mm |
| Length | 1000 mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Grade | Grade 4 |
| Product Type | Titanium Grade 4 Round Bar |
₹ 1800 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Inconel 600 |
| Size | M10 |
| Nut Type | Hex Nut |
| Diameter | 2 mm |
| Standard | ASTM B446 |
| Finish | Bright |
| Coating | Uncoated |
| Country Of Origin | India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Inconel |
| Size | 3 inches x 2 inches |
| Reducer Type | Eccentric |
| End Connection Type | Socketweld |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
| Grade | 825 |
| Pack Type | Box |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Nickel Grade | Nickel 200 |
| Grade | B162 |
| Thickness | 0.1 mm to 100 mm |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Length | 600 mm |
| Tempering | Soft |
| Usage/Application | Chemical processing |
| Ni Content | 99.5% |
| Form | Sheet |
| Width | 10 mm to 2500 mm |
| Product Type | Nickel 201 Sheet |
Jayesh Jugraj Doshi (CEO)
Technolloy Inc
Ground Floor, B-19,B, Sarvoday, Nagar Prem, Kumar Sharma Marg Girgaon, Panjarpole, Madhav Baug
Mumbai - 400004, Maharashtra, India