Pioneers in the industry, we offer astm b673 904l stainless steel wire, astm b677 904l stainless steel round bar, astm b677 904l stainless steel wire and astm b677 904l seamless tube from India.
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Surface Finish | Bright |
| Standard | ASTM B673 |
| Shape | Round |
| Tensile Strength | 520 MPa |
| Elongation | 40% |
| Packaging | Roll |
| Grade | 904L |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Diameter | 4 mm |
| Wire Diameter | 1.00 mm |
₹ 1100 / Kg Get Latest Price
| ASTM Grade | ASTM B677 |
| Nominal Diameter | 2 in |
| Steel Grade | 904L |
| Length | Random |
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
| Standard | ASTM B677 |
| Elongation | 40% |
| Tensile Strength | 520 MPa |
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Wire Gauge | 16 SWG |
| Diameter | 2 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Standard | ASTM B677 |
| Grade | 904L |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
| Elongation | 40% |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inches |
| Product Type | Seamless Tube |
| Grade | 904L |
| Thickness | 0.15 mm to 1.50 mm |
| Diameter | 4 mm OD to 122 mm OD |
₹ 1300 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inches |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Finish | Glossy |
| Grade | 904L |
| Standard | ASTM B677 |
Jayesh Jugraj Doshi (CEO)
Technolloy Inc
Ground Floor, B-19,B, Sarvoday, Nagar Prem, Kumar Sharma Marg Girgaon, Panjarpole, Madhav Baug
Mumbai - 400004, Maharashtra, India