Offering you a complete choice of products which include nickel sheet plate, nickel clad copper strips, nickel 201 sheet, nickel alloy 200 seamless tube, nickel alloy rod and nickel alloy bar.
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 to 50 mm |
| Material Grade | 200 /201 |
| Purity | 99.9% |
| Color | silver |
| Material | Nickel |
| Grade | Nickel 200 /201 |
| Usage/Application | Industry |
| Brand | Technolloy Inc |
We are leading stockists and supliers of Nickel Sheets.
pure Nickel 201/200 Grade readyli avalable with us
₹ 3200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.3 mm |
| Material | Copper |
| Color | Red |
| Grade | Nickel Clad Copper |
| Surface Finishing | Bright |
| Surface Treatment | Anneled |
| Application | Battery Welding |
₹ 5000 / Kg Get Latest Price
| Nickel Grade | Nickel 201 |
| Thickness | 20mm |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Tempering | Half Hard |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1500mm |
| Length | 2m |
| Temperature | 260 Degree C |
| Material | Nickel |
| Grade | 201 |
| Tensile Strength | 480 MPa |
| Elongation | 40% |
₹ 6000 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Nickel 200 |
| Outer Diameter | 19.05 mm |
| Wall Thickness | 0.7 mm |
| Tube Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| End Connection | Plain end |
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 6m |
| Material | Nickel Alloy |
| Grade | 200 |
| Finishing | Polished |
| Usage/Application | Chemical Processing |
| Tensile Strength | 480 MPa |
| Elongation | 40% |
₹ 4500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 - 100 mm |
| Single Piece Length | 3 m |
| Usage/Application | Construction |
| Grade | Nickel 200 (UNS No. N02200), Nickel 201 (UNS No. N02201), Nickel 205 (UNS N02205) |
| Shape | Round |
| Material | Nickel |
| Brand | Technolloy Inc |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3550 / Kg Get Latest Price
| Single Piece Length | 3 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Nickel Alloy |
| Brand | Technolloy Inc |
| Finishing | Polished |
| Diameter | 25 - 250 mm |
Nickel and other special alloys from Technolloy Inc are used in the Aerospace, Marine, Chemical, Petrochemical, Oil and Gas, Waste processing, and Power generation Industries. Technolloy Inc focuses its inventory on each customer's demanding requirements as new products continue to evolve. The specifications listed on this site are for reference only. Please contact National Specialty Alloys, LLC. on any hard-to-find-items.
Stock SizesCustom sizes available upon request
Benefits Of Nickel AlloysSpecial alloys are used where there is a requirement for:
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Grade | 200/201 |
| Material | Nickel |
| Shape | square |
| Usage/Application | Industrial |
| Purity | 99.5% |
| Brand | Technolloy Inc |
₹ 4000 / Kg Get Latest Price
| Grade | 200/201 |
| Material | Nickel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polished |
| Brand | Technolloy Inc |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4150 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Nickel 200 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Width | 260 |
| Length | 1000 mm |
| Tempering | Annealed |
| Type | Nickel Alloy Sheet |
| Material | Nickel Alloy |
| Usage/Application | Industry |
| Form | Coil |
| Edge Type | Mill Edge |
| Nickel Content | Above 60% |
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
| Composition | CuNi10Fe1Mn |
| Form | Rods |
| Grade | Copper Nickel Alloy 90:10 & 70:30 |
| Product Type | Rod |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Brand | TECHNOLLOY |
| Finish | Glossy |
| Color | Silver |
| Material | Inconel |
| Grade | 625 |
| Shape | Rectangle |
| Tensile Strength | 725 MPa |
| Elongation | 35% |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 3500 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Inconel 800H |
| Width | 1219 mm |
| Size | 5x10 ft |
| Steel Grade | 800H |
| Plate Type | Inconel Plate |
| Usage/Application | Construction |
| Form | Plate |
| Application | Aerospace |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 15mm |
| Finish | Polished |
| Shape | Rectangle |
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inches |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Grade | 70/30 |
| Product Type | Cupro Nickel Pipe |
| Material Standard | ASTM B111 |
₹ 2200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Nickel 201 |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Wall Thickness | 0.7 mm |
| Shape | Round |
| Material | nicke |
| Size | 1/8" NB to 30" NB |
| Grade | Nickel 201 |
| Usage/Application | electronics, synthetic fiber production |
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Thread Size | M8 |
| Diameter | 5 mm |
| Stud Length | 50 mm |
| SS Grade | UNS31254-SMO 2540 |
| Product Type | SMO 254 Bolts |
| Grade | S31254 |
| Usage/Application | Seawater applications |
₹ 1200 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 5 mm to 1200 mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Product Type | Titanium Grade 2 Round Bar |
| Grade | Grade 2 |
₹ 1200 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 5 mm to 1200 mm |
| Length | 1000 mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Grade | Grade 3 |
| Product Type | Titanium Grade 3 Round Bar |
₹ 1400 / Kg Get Latest Price
| Length | 5 mm to 1200 mm |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Product Type | Titanium Grade 5 Square Bar |
| Grade | Grade 5 |
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.1 mm to 100 mm |
| Grade | 201 |
| Product Type | Nickel 201 Sheet & Plate |
| Width | 10 mm to 2500 mm |
| Material Standard | ASTM B127 |
₹ 5000 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy C276 |
| Diameter | 1/2 inch |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Length of Pipe | 3 m |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | C276 |
| Standard | ASTM B626 |
| Shape | Round |
| Finish | Polished |
| Color | Metallic Grey |
Jayesh Jugraj Doshi (CEO)
Technolloy Inc
Ground Floor, B-19,B, Sarvoday, Nagar Prem, Kumar Sharma Marg Girgaon, Panjarpole, Madhav Baug
Mumbai - 400004, Maharashtra, India