Manufacturer of a wide range of products which include stainless steel concentric reducer, uns32205 duplex steel pipe nipple, long radius bend, alloy steel elbow, inconel buttweld fittings and 304 stainless steel buttweld fittings.
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material Grade | SS304,316,316L,321,310S,etc |
| Brand | Technolloy Inc |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Pipe Fitting |
we are leading manufacturer and suppliers of SS Concentric Reducer
Please share your detailed size Inquiry so can offer you best price.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Size | 1 - 4 inch |
| Material | Duplex Steel |
| Material Grade | UNS32205 |
| Type of Nipple | Socket Weld |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Schedule | SCH 40 |
| Brand | Technolloy Inc |
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 180 degree |
| Material | SS/MS/CS/AS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | industrial |
| Size | 1/2" - 8" |
| Thickness | 3mm - 10mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Structure Pipe, Plumbing Pipe, Chemical Handling Pipe, Gas Pipe, Drinking Water Pipe |
| Material | Stainless Steel, Mild Steel, Carbon Steel, Galvanized Iron, Aluminium |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 - 10 inch |
| Material | Alloy Steel |
| Elbow Bend Angle | 45, 90 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | industrial |
| Schedule | As per standard |
| Thickness | 3mm-10mm |
| Features | Anealed, Pickled, Polished |
| Length | 3m, 6m |
| Material | Alloy Steel |
| Nominal Size | 1/2 inch, 3/4 inch, 1 inch, 2 inch, 3 inch, >3 inch, 1/2 inch, 3/4 inch, 1 inch, 2 inch, 3 inch, >3 inch |
| Shape | Round, Square, Rectangular |
| Size | 1/2 inch, 3/4 inch, 1 inch, 2 inch, 3 inch |
| Surface Treatment | Galvanized, Polished, Brushed |
| Types | Round, Square, Rectangular |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Butt weld Fitting |
| Inconel Grade | Inconel 625 |
| Size | 3 inch |
| Schedule | SCH 10 |
| End Type | Plain End |
| Standard | ASME B16.9 |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Material | Inconel |
| Type | Buttweld |
| Color | Silver |
| Pack Type | Box |
| Finish | Polished |
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Size | 3/4 to 4 inch |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | Technolloy Inc |
| Surface Treatment | Polished |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Reducer Type | Concentric |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| End Connection Type | Buttweld |
| Size | 1 - 4 inch |
| Material Grade | SS304L |
| Standard | ANSI |
| Brand | Technolloy Inc |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Coupler |
| Size | 1/2 to 4 inch |
| Material | Stainless steel, Carbon steel, Alloy steel, etc. |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Brand | Technolloy Inc |
| Surface Finish | Polished |
Details Of Socket Weld Fittings:
Advantages:
| Description | Class Designation | ||
| 3000 Lbs | 6000 Lbs | 9000 Lbs | |
| Elbows 45 degree, Elbow 90 degree, Tees, Crosses, Couplings, Half-Couplings, End or Pipe Caps |
½ - 4 | ½ - 2 | ½ - 2 |
| ½ - 4 | ½ - 2 | ½ - 2 | |
| ½ - 4 | ½ - 2 | ½ - 2 | |
| Pipe Size by Wall Thickness |
SCH 80 & XS | SCH 160 | XXS |
₹ 88 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Coupler |
| Size | 1/2 to 3 inch |
| Material | SS & MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Technolloy Inc |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 170 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Size | 1/2 to 14 inch |
| Material Grade | SS304, 304L, 316, 316L, 321, 310s, etc |
| Brand | Technolloy Inc |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Material | SS, MS, CS & all other metal grades |
| Size | As per requirement |
| Usage | Industrial, Domestic |
₹ 255 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Size | 1 - 4 inch |
| Material Grade | SS904L |
| Brand | Technolloy Inc |
| Schedule | 10s, 40s, 80s |
| Standard | ANSI |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Size | 1/2 to 10 inch |
| Material Grade | SS304L |
| Brand | Technolloy Inc |
| Country of Origin | Made in India |
| Standards | ASTM |
| Surface Finish | Polished |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Material Grade | SS304H |
| Brand | Technolloy Inc |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Brand | Technolloy Inc |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical, fertilisers, suger, paper Industries |
| Size | 1/2 to 14 inch |
| Material Grade | SS316L |
| Brand | Technolloy Inc |
| Surface Finishing | Polished |
| Standards | ASTM |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Grade | Inconel 600 |
| Pressure Class | 3000 lb |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Standards | ASME B16.11 |
| Type of Product | Inconel Forged Fitting |
| Material | Stainless Steel |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Coupling |
| Size | 1 1/2 to 4 inch |
| Pressure Class | Class 3000 |
| Material | Stainless Steel, Alloy Steel, Carbon Steel |
| Standard | ASME B16.11 |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Brand | Technolloy Inc |
| Thread Size | NPT, BSP |
| Grade | 304H, 304L, 316L |
₹ 156 / Piece Get Latest Price
| Size | Sizes : 1/8" NB to 48" NB |
| Material | Stainless Steel, Bismuth, Carbon Steel, Titanium, Zinc, Monel, Nickel, Lead, High Speed Steel etc |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Brand | Technolloy Inc |
| Surface Finish | Polished |
| Standards | ASME B 16.11-2001 |
| Country of Origin | Made in India |
These Threaded Weld Fittings offered by us are used in different industrial projects. We follow a stringent quality control procedure to ensure the durability and strength of our stainless steel threaded weld fittings. Our range include plug, bushing, boss, insert, nipple, swage nipples etc., and their size varies between 1/8" ~ 4" (3000#, 6000#). Also these are also made available by us in different finish specifications so as to match up with the demands of different customers form different industr.
Forged Threaded Fittings:
90 Degree Elbow
1/4" to 4" class 2000 threaded
1/8" to 4" class 3000 threaded & socket weld
1/8" to 4" class 6000 threaded & socket weld
1/2" to 2" class 9000 socket weld
Tee
1/4" to 4" class 2000 threaded
1/8" to 4" class 3000 threaded & socket weld
1/8" to 4" class 6000 threaded & socket weld
1/2" to 2" class 9000 socket weld
45 Degree Elbow
1/4" to 4" class 2000 threaded
1/8" to 4" class 3000 threaded & socket weld
1/8" to 4" class 6000 threaded & socket weld
1/2" to 2" class 9000 socket weld
Lateral
1/8" to 2" class 3000 threaded & socket weld
1/8" to 1 1/2" class 6000 threaded
1/2" to 2" class 6000 socket weld
1/2" to 1 1/2" class 9000 socket weld
Street Elbow
1/8" to 2" class 3000 threaded
1/4" to 1 1/2" class 6000 threaded
Cross
1/4" to 4" class 2000 threaded
1/8" to 4" class 3000 and 6000 threaded
1/8" to 4" class 3000 and 6000 socket weld
1/2" to 2" class 9000 socket weld
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Nickel Alloy |
| Fitting Type | Elbow, tee, coupler |
| End Connection Type | various |
| Usage/Application | industrial |
| Size | 1/2"-10" |
| Brand | Technolloy Inc |
| Grade | Nickel |
| Application | Structure Pipe, Gas Pipe, Hydraulic Pipe, Chemical Fertilizer Pipe, Pneumatic Connections |
| Material | Nickel |
| Size | 1/2 inch, 3/4 inch, 1 inch, 2 inch, 3 inch |
| Type | Elbow, tee, reducer, stubend |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 Inch |
| Grade | 601 |
| Type | Elbow |
| Elbow Bend Angle | 90 Degree |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
| Pack Type | Box |
| Material | Inconel |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Grade | 625 |
| Elbow Bend Angle | 45 Degree |
| Type | Elbow |
| Finish | Polished |
| Pack Type | Box |
| Color | Silver |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Inconel |
| Size | 0.75 inch x 0.25 inch |
| Reducer Type | Eccentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
| Pack Type | Box |
| Grade | 625 |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Grade | 800 |
| Type | Elbow |
| Finish | Polished |
| Material | Inconel |
| Color | Silver |
| Pack Type | Box |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 Inch |
| Grade | 825 |
| Type | Elbow |
| Elbow Bend Angle | 45 Degree |
| Color | Metallic Grey |
| Finish | Polished |
| Pack Type | Box |
| Material | Inconel |
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | 254 |
| Shape | Round |
| Welding Type | ERW |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 6 mm To 914 mm |
| Length of Pipe | 6 m |
| Thickness | 0.3 To 50 mm |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1/2" - 10" |
| Product Type | SMO 254 Elbow |
| Grade | UNS S31254 |
| Thickness | SCH 10S |
| Material Standard | ASTM A403 |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Duplex 32760 |
| Size | 1/2 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Short Radius |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Grade | S32760 |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Duplex 32750 |
| Size | 1/2 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Short Radius |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Grade | S32750 |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Short Radius |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Material Grade | DUPLEX S32550 |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Short Radius |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Material Grade | S31803 |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | S32205 |
| Size | 1/2 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2" - 10" |
| Product Type | Short Radius |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Grade | S32205 |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Nickel |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size | 1/2 to 3 inch |
| Brand | Technolloy Inc |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Jayesh Jugraj Doshi (CEO)
Technolloy Inc
Ground Floor, B-19,B, Sarvoday, Nagar Prem, Kumar Sharma Marg Girgaon, Panjarpole, Madhav Baug
Mumbai - 400004, Maharashtra, India