Our range of products include uns s31254 -smo 254 flanges, stainless steel slip on flanges and monel k404 circle ring.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck |
| Material Grade | SS1254 |
| Size | 10 in |
| Pressure Rating | 150 |
| Face Type | Raised Face |
| Standard | ASTM A182 |
| Finish | Machined |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Pressure Rating | 150 |
| Size | 1/2" to 48" |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Usage/Application | Industrial |
| Face Type | Flat Face |
| Standard | ANSI B16.5 |
| Schedule | Sch 10 |
| Type | Slipon Flange |
| Rated Pressure | 150,300,600 |
| Finish | Mill Finish |
| Brand | TECHNOLLOY |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4500 / Kg Get Latest Price
| Type | CIRCLE |
| Thickness | 6 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Material Grade | K404 |
| Tensile Strength | 480 MPa |
| Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Material | Monel |
| Density | 8.80 g/cm3 |
| Shape | Round |
Jayesh Jugraj Doshi (CEO)
Technolloy Inc
Ground Floor, B-19,B, Sarvoday, Nagar Prem, Kumar Sharma Marg Girgaon, Panjarpole, Madhav Baug
Mumbai - 400004, Maharashtra, India