Providing you the best range of duplex steel round bar, super duplex round bar, brass round pipes, duplex s32760 round bar, duplex s31803 round bar and duplex s32550 round bar with effective & timely delivery.
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Diameter/Thickness | 1 inch |
| Material | Duplex Steel |
| Diameter | 20 - 250 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Round |
| Brand | Technolloy Inc |
| Length | 3-6 m |
| Temperature | 250 - 325 Degree C |
| Standards | EN 10088-2, EN 10028-7, ASTM A240 |
EDX 2304 according to MDS D35 has an improved balanced chemistry of chromium, molybdenum and nitrogen content, resulting in a PRE value 28 and increased mechanical strength compared to the standard UNS 32304. EDX 2304 outruns both 1.4404 and 1.4436 with respect to pitting corrosion resistance. Due to risk of embrittlement, duplex steels should not be used
| WEIGHT% | C | SI | MN | S | P | CR | NI | MO | N | CU | B |
| MIN. | 22,00 | 3,50 | 0,10 | 0,05 | 0,10 | ||||||
| MAX. | 0,030 | 1,00 | 2,00 | 0,015 | 0,035 | 24,00 | 5,50 | 0,60 | 0,20 | 0,60 | 35 PPM |
| YIELD STRENGTH RP0.2 MPA |
TENSILE STRENGTH RM MPA |
ELONGATION [%] |
HARDNESS [HB] |
IMPACT, CHARPY-V, -46C [J] |
PRE | |
| PLATE CR | (T<13MM) 500 | 690 | 25 | 45 | 28 | |
| PLATE HR | (T13MM) 420 | 630 | 25 | 290 | 45 | 28 |
₹ 1100 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Super Duplex 32750 |
| Material | Steel |
| Diameter | 40 - 200 mm |
| Length | 3 - 6 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Bright |
| Grade | DUPLEX 2205 |
| Brand | Technolloy Inc |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | 1100 Degree C |
Product Details:
| WEIGHT% | C | SI | MN | S | P | CR | NI | MO | CU | N |
| MIN. | 24,0 | 6,00 | 3,00 | 0,24 | ||||||
| MAX. | 0,03 | 0,80 | 1,20 | 0,020 | 0,035 | 26,0 | 8,00 | 5,00 | 0,50 | 0,32 |
Mechanical Properties:
| YIELD STRENGTH RP0.2 MPA |
TENSILE STRENGTH RM MPA |
ELONGATION [%] |
HARDNESS [HB] |
IMPACT CHARPY-V, -46C [J] |
PRE | |
| BAR | 550 | 750 | 25 | 270 | 45 | 40 |
| PLATE CR | 550 | 750 - 1000 | 25 | 45 | 40 | |
| PLATE HR | 550 | 750 - 930 | 25 | 45 | 40 |
₹ 950 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 8 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Brand | TECHNOLLOY INC |
| Material | Brass |
| Single Piece Length | 3 meter, 3 to 6 meter |
| Surface Finish | Bright |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | UNS S32760 |
| Thickness | 12 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 6 Meter |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Manufacturing Process | Cold Drawn |
| Shape | Round |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 12 mm |
| Length | 6 Meter |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Grade | S31803 |
| Diameter Range | 5 mm to 1200 mm |
| Standards | ASTM A276 |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 12 mm |
| Length | 6 Meter |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Grade | S32550 |
| Diameter Range | 5 mm to 1200 mm |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | UNS S32750 |
| Thickness | 12 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 6 Meter |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Manufacturing Process | Cold Drawn |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | Imported |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Super Duplex 2507 |
| Thickness | 12 mm |
| Length | 6 Meter |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Diameter | 5 mm to 1200 mm |
| Standards | ASTM A276 |
Jayesh Jugraj Doshi (CEO)
Technolloy Inc
Ground Floor, B-19,B, Sarvoday, Nagar Prem, Kumar Sharma Marg Girgaon, Panjarpole, Madhav Baug
Mumbai - 400004, Maharashtra, India