Providing you the best range of titanium grade 5 sheet and plate, titanium grade 1 sheet plate, titanium grade 2 sheet, titanium grade 3 sheet /plate and titanium grade 4 sheet plate with effective & timely delivery.
₹ 2200 / Kg Get Latest Price
| Grade | GR 5 |
| Plate Thickness | 8 mm |
| Thickness | 0.5 mm to 100 mm |
| Plate Width | 1250 mm |
| Technique | Cold Rolled |
| Plate Length | 2500 mm |
| Usage/Application | Aerospace structures |
| Product Type | Titanium Sheet |
₹ 1050 / Kg Get Latest Price
| Grade | GR 1 |
| Sheet Width | 1220 mm |
| Sheet Length | 2440 mm |
| Finish | Cold Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Material | pure titanium |
| Product Type | Titanium Grade 1 Sheet |
| Width Range | Up to 2500 mm |
| Sheet Thickness | 2 mm |
| Thickness | 15 mm |
₹ 1050 / Kg Get Latest Price
| Grade | GR 2 |
| Sheet Width | 1220 mm |
| Sheet Length | 2500 mm |
| Product Type | Titanium Grade 2 Sheet / Plate |
| Thickness Range | 0.01 mm to 100 mm |
| Width Range | Up to 2500 mm |
| Sheet Thickness | 2 mm |
| Thickness | 15 mm |
₹ 1050 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Material Grade | Grade 3 |
| Product Type | Titanium Grade 3 Sheet / Plate |
| Width Range | Up to 2500 mm |
| Length Range | Up to 6000 mm |
₹ 1050 / Kg Get Latest Price
| Grade | GR 4 |
| Sheet Width | 1220 mm |
| Sheet Length | 2440 mm |
| Finish | Cold Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Product Type | Titanium Grade 4 Sheet |
| Thickness Range | 0.01 mm to 100 mm |
| Width Range | Up to 2500 mm |
| Sheet Thickness | 2 mm |
| Thickness | 15 mm |
Jayesh Jugraj Doshi (CEO)
Technolloy Inc
Ground Floor, B-19,B, Sarvoday, Nagar Prem, Kumar Sharma Marg Girgaon, Panjarpole, Madhav Baug
Mumbai - 400004, Maharashtra, India